21. - 24. června se na Šumpersku uskuteční velkolepá akce. Na čtyři stovky zahraničních účastníků přijedou na konferenci LINC 2022, inspirovat se našimi venkovskými projekty, nápady a zároveň hledat příležitosti ke spolupráci. Akce do regionu přiláká i přední evropské politiky.

Hlavním tématem konference LINC, kterou na sever Moravy přináší MAS Šumperský venkov, je rozvoj venkova a problematika využití nástroje LEADER/CLLD*. I proto se nekoná v Praze nebo v Olomouci, ale na venkově, konkrétně v Loučné nad Desnou a na dalších místech v podhůří Jeseníků (Sobotín, Rapotín a další).

„Ve využití nástrojů LEADER/CLLD je Česká republika - co do šíře využití z hlediska témat i alokace - vlajkovou lodí v rámci celé EU. Akce je zároveň plánována coby pomyslný "výkop" našeho předsednictví v Radě EU v oblasti rozvoje venkova a implementace metody LEADER/CLLD,“ sdělil Radim Sršeň, předseda MAS Šumperský venkov.

Konference se pravidelně účastní hlavně zástupci místních akčních skupin (MAS), ministerstev a aktéři zabývající se rozvojem venkova napříč evropskými regiony. Ti si kromě výměny zkušeností z realizací různorodých projektů přijdou na své také díky kulturním a kulinářským zážitkům regionu, kde se konference právě koná. „Chybět nebudou tradiční Olympijské hry LINCu, tedy sportovní klání mezi účastníky v kuriózních sportovních aktivitách, “ těší se za organizační tým Jakub Dolníček.

„Akce se kromě zástupců venkovských regionů napříč EU i zemí Balkánu a Východního partnerství zúčastní také delegace poslanců Evropského parlamentu, zástupci Evropské komise, Evropského výboru regionů a další klíčoví aktéři rozvoje venkova,“ upřesňuje Sršeň.

„Na organizaci spolupracujeme s MASkami napříč Olomouckým krajem, i mimo něj. Společně pro účastníky připravujeme nejen zajímavé semináře, ukázky našich úspěšných venkovských projektů, ale i spoustu zážitků, které jim umožní poznat Česko a specifika Jeseníků,“ dodává Dolníček.

První LINC byl uspořádání v roce 2010 v Rakousku. Od té doby putuje po evropských regionech, v minulosti např. ve Finsku, Německu, Estonsku, Itálii či Lucembursku. V ČR bude vůbec poprvé. „Získání pořadatelství LINC je pro nás velkou ctí a odměnou za několikaleté úsilí. Evropané nás pořád vnímají jako východoevropský stát. Abychom pořadatelství získali, přijela k nám před třemi lety do Jeseníků delegace z Tyrolska, kde iniciativa LINC vznikla, a hodnotila, zda je náš venkov pro podobnou akci vůbec vhodný a jestli máme co nabídnout jak po stránce infrastruktury a služeb, tak po stránce turistické. Odjížděli však nadšení,“ uvádí s úsměvem Radim Sršeň.

MAS Šumperský venkov získala pořadatelství konference LINC již pro rok 2020. Kvůli nepříznivým podmínkám pro organizaci podobných akcí a pro cestování celkově, byla však přeložena na letošní rok 2022, konkrétně 21.-24. 6. 2022.

 

*Co je metoda LEADER/CLLD a MAS?

LEADER/CLLD jsou nástroje zaměřené na podporu rozvoje venkova prostřednictvím integrovaných strategií, které se vytvářejí přímo v konkrétním území při vzájemné spolupráci subjektů v regionu. „Potřeby regionu se tak neurčují od stolu někde na ministerstvu, ale vznikají přímo v místě, prostřednictvím spolupráce napříč sektory,“ vysvětluje Sršeň.

A co jsou „MASky“? – místní akční skupiny jsou partnerstvím veřejného, soukromého a neziskového sektoru, které má zájem rozvíjet území svých členských obcí prostřednictvím metody LEADER/CLLD. Jedním z nejdůležitějších úkolů MAS je získávání a rozdělování finančních prostředků přímo v regionu podle jeho skutečných potřeb na základě předem připravené a regionem schválené strategie komunitně vedeného místního rozvoje (SCLLD). Ta vzniká „odspodu“ – přímo v území MAS a nejlépe tak vystihuje skutečné potřeby a slabé stránky regionu. V ČR působí téměř 180 MAS, přičemž MAS Šumperský venkov pomáhá rozvíjet území 16 obcí kolem Šumperka.

Více informací na webu linc2022.eu

 

Web je zrealizován díky finanční podpoře z EU projektu reg. č. CZ.06.4.59/0.0/0.0/15_003/0008451.