Od ledna letošního roku senioři a domácnosti s nižšími příjmy na Šumpersku z programu Nová zelená úsporám Light čerpají dotace na zateplení fasády, stropů či podlah, výměnu oken a vchodových dveří. Od května se navíc tento program rozšířil o vybudování solárního (fotovoltaického nebo termického) systému na ohřev vody. Dohromady tak mohou získat podporu až 240 tisíc.

 

Hlavní výhodou programu je beze sporu minimální administrativní náročnost a fakt, že žadatelé obdrží dotační peníze předem. Se zajištěním dotace navíc osobně a hlavně zdarma pomáhají konzultanti z MAS (místních akčních skupin).

„Novou agendu MASek v podobě Nové zelené úsporám Light vnímám pozitivně. Konzultanti MAS skrze svoji činnost rozšiřují povědomí o místních akčních skupinách a mají možnost se tak více přiblížit běžným občanům, které běžná agenda této organizace nezasáhne,“ uvedl Radim Sršeň, předseda MAS Šumperský venkov a náměstek ministra pro místní rozvoj. „Nejpotřebnější je práce MASek v menších obcích, což potvrzuje i velmi pozitivní zpětná vazba od starostů,“ doplnil.

MAS Šumperský venkov od 9. ledna konzultovala projektové záměry s více než 370 zájemci. Z nich již víc než 250 žadatelů svou žádost ve spolupráci s konzultantkami MAS podalo a 205 obdrželo dotační peníze na účet (k 28. 8. 2023). „Zájem je obrovský, nejčastěji žadatelé vyměňují okna a dveře. V obcích u nás na Šumpersku alespoň jedno z těchto dvou opatření do žádosti zahrnuje kolem 70 procent žadatelů,“ zmiňuje manažerka MAS Šumperský venkov, Iva Václavová. „Od prázdnin zaznamenáváme zvýšený zájem o solární ohřev vody, který nastartovali zj. aktivní obchodníci realizačních firem,“ doplnila. 

Ptáte se…

Co je cílem programu a komu je určen?

Cílem programu Nová zelená úsporám Light, financovaného prostřednictvím Modernizačního fondu 2021-2027, je nabídnout okamžitou finanční podporu pro seniory a domácnosti s nižšími příjmy na rychlé a jednoduché zateplení domů (zateplení fasády, střechy, stropů, podlah či výměnu oken a vchodových dveří) včetně pořízení termického nebo fotovoltaického systému na ohřev vody, což s sebou může přinést okamžité snížení spotřeby energií na vytápění včetně finanční úspory.

  Kolik peněz lze na dotacích získat?

Na „zateplovací opatření“ mohou žadatelé (resp. jeden rodinný dům) čerpat až 150 000 Kč. Na realizace systémů solárního ohřevu vody pak dalších 90 000 Kč. Jeden rodinný dům tak může získat dotaci až 240 000 Kč.

O dotaci na solární ohřev vody si mohou zažádat nejen noví zájemci, ale i ti, kteří již dotaci na zateplení v Nové zelené úsporám Light čerpali. Opatření do žádosti si však každý žadatel musí řádně promyslet, na jeden dům je možné žádat pouze jednou.

  Co musí žadatel splňovat, aby mohl žádat o dotaci?

  • žadatel je vlastníkem/spoluvlastníkem určeného RD (spoluvlastníci musí souhlasit s realizací).
  • žadatel má v tomto RD trvalý pobyt (před 12. 9. 2022).
  • všichni členové domácnosti pobírají STAROBNÍ DŮCHOD nebo INVALIDNÍ DŮCHOD 3. stupně nebo v období od 12. 9. 2022 do doby podání žádosti pobírá některý z nich PŘÍSPĚVEK NA BYDLENÍ
  • Žadatel musí vlastnit BANKOVNÍ ÚČET.

 

Způsobilí žadatelé mohou o dotaci žádat také zpětně, pokud opatření realizovali po 12. září 2022.

 

Co bude žadatel k žádosti potřebovat?

„Celý proces podání žádosti o dotaci probíhá elektronicky. Žadatelům jsme však schopni pomoci i v případě, že na počítači nejsou tolik zdatní, nebo počítač ani připojení k internetu nemají,“ uvádí Petra Kucinová z MAS Šumperský venkov s tím, že si každý žadatel pro vyřízení dotace musí zřídit národní identitu občana nebo bankovní identitu. Bankovní identitu si žadatelé mohou aktivovat ve své bance (pokud ji již nemají). S národní identitou občana mohou pomoci konzultantky z MAS, přičemž žadatel si identitu následně musí nechat úředně ověřit např. na některé z poboček CzechPoint (na poště nebo na úřadě).

 

„S kolegyněmi se o žadatele umíme postarat od A do Z. Setkáváme se s nimi osobně, kromě vystavení posudku nafotíme potřebné dokumenty a přílohy k žádosti. Zejména seniorům pak pomáháme vytvořit žádost nebo zřídit identitu občana,“ sděluje jedna z konzultantek MAS Šumperský venkov, Adéla Nováková.

 

Jaká konkrétní opatření program zahrnuje?       Jak začít?

Pokud chce žadatel ověřit, zda má na dotaci nárok nebo si není jistý, jak a kde začít, může se obrátit na konzultantky místní akční skupiny (MAS).

Kontakty: /projekty/nova-zelena-usporam-light/

MAS Šumperský venkov pomáhá žadatelům zj. v Šumperku a jeho okolí. Primárně pak v obcích šumperského venkova: Bludov, Dolní Studénky, Dlouhomilov, Hrabišín, Hraběšice, Libina, Loučná nad Desnou, Oskava, Nový Malín, Petrov nad Desnou, Rapotín, Sobotín, Rejchartice, Velké Losiny, Vernířovice, Vikýřovice.

 

#sumperskyvenkov

 

Web je zrealizován díky finanční podpoře z EU projektu reg. č. CZ.06.4.59/0.0/0.0/15_003/0008451.