Místní akční skupina Šumperský venkov se výrazně angažuje ve prospěch rozvoje kvalitního vzdělávání v regionu. Podpora zřizovatelů a ředitelů škol přinesla příliv žáků i investice do modernizace školní infrastruktury. Otevřený a rodinný přístup školy v Dolních Studénkách zaujal i ministra školství, který ocenil inovativní vzdělávací metody a význam spolupráce s komunitními organizacemi pro prospěch celého regionu.
ZŠ a MŠ Dolní Studénky jdou příkladem
Základní škola a Mateřská škola v Dolních Studénkách se za poslední roky může pochlubit jednak nárůstem počtu svých žáků, ale také povedenými investicemi do školní infrastruktury. Velkou devízou, kterou ocenil i ministerský tým je otevřený, vstřícný a zejména rodinný přístup ve vzdělávání školy a školek. „Měli jsme příležitost ukázat výhody implementace metody „dobrého startu“ v mateřské škole, ale také činností učení a seznamování se s běžnými řemeslnými profesemi přímo ve školce. V králecké mateřské škole nechybí ani plně funkční a vybavená dětská kuchyň, ve které si tamější děti připravují vlastní pokrmy, které logicky lépe chutnají“ zdůraznil Jakub Dolníček.
Ministr školství Mikuláš Bek navštívil místní školu, kdy ocenil jejich úspěchy a investice do infrastruktury. Škola se mohla pochlubit plně funkčními prvky alternativních výukových směrů, smyslem výuky anglického jazyka již od prvního ročníku nebo výukou robotiky. Ve škole je také plně vybavená kuchyňka a třída na výuku ICT, obě podpořené prostřednictvím dotace MAS Šumperský venkov.
Podporujeme polytechnické vzdělávání
Projekt Místní akční plány vzdělávání (známý jako MAP) se prolíná celým regionem. V rámci svých vzdělávacích aktivit se snaží zvýšit rozvoj a kvalitu vzdělávání. Velmi povedenou akcí byla například "Konstruktérská akademie", která nabídla dětem fascinující soutěže a technické aktivity. Od robotických soutěží až po 3D tisk z čokolády, virtuální realitu, svářečské a autotrenažéry - děti si zde mohly vyzkoušet celou řadu zajímavých technických disciplín. Dokonce i veřejnost měla možnost se odpoledne zapojit do této akce a poznat svět techniky. Společnosti a organizace, které přispěly svou podporou, si rozhodně zaslouží ocenění za podporu vzdělávání a technického rozvoje ve společnosti.
Ředitelé škol sdílí nové poznatky
Místní akční skupina Šumperský venkov aktivně podporuje iniciativy zaměřené na rozvoj kvalitního vzdělávání v regionu. Spolupráce se zřizovateli a řediteli škol vytváří důležitý základ pro realizaci Místního akčního plánu vzdělávání, který směřuje k posílení vzdělávacího systému. Pravidelné ředitelské akademie propojují vedoucí pracovníky škol a školských zařízení, kde se diskutují aktuální témata a prezentují inspirativní přístupy k vzdělávání. Ředitelé mají možnost získat nové poznatky a sdílet své zkušenosti a postřehy s kolegy.
Školská poradenská zařízení podporují žáky
Školní poradenská pracoviště v rámci ORP Šumperk jsou klíčovým prvkem podpory žáků ve vzdělávacím prostředí. Součástí práce poradenských pracovišť je i prevence, která se zaměřuje na podporu zdravého prostředí v třídách a pomoc žákům s jejich aktuálními potřebami, psychohygienou, stresem a rozvojem respektujícího chování a dobrých vztahů.
V ZŠ a MŠ Dolní Studénky se skrývá úspěšný model vzdělávání spojený s kvalitní infrastrukturou a otevřeným přístupem, oceněným i ministrem školství. Prostřednictvím inovativních metod a investic do školních zázemí se školy staly příkladem v oblasti vzdělávání. Společně se silnou podporou projektu Místní akční plány vzdělávání a aktivní rolí škol a školských poradenských pracovišť tvoří tyto instituce důležitý pilíř pro budoucnost vzdělávání v regionu.
Autor: Bronislava Janíčková, MAS Šumperský venkov
Projekt: MAP vzdělávání ORP Šumperk IV
Reg. číslo: CZ.02.02.XX/00/23_017/0008279