Projekt "Lepší život na šumperském venkovu" je inovativní iniciativa s ambiciózním cílem - podporovat a rozvíjet místní komunitu a jednotlivce prostřednictvím pestrosti aktivit. Projekt nabízí širokou škálu možností prospěšných lidem v různých životních situacích a etapách.

Spolupráce s organizacemi PONTIS Šumperk o.p.s., BEC družstvo - Business and Employment Cooperative a RC Vikýrek, z.s. garantuje komplexní podporu pro celé spektrum místních obyvatel. Projekt je důležitým krokem ke kultivaci a podpoře komunity a jedinců v regionu, kde klíčovou roli hraje spolupráce s místními organizacemi a obcemi. Různorodé aktivity poskytují podporu a pomoc mnoha skupinám lidí včetně uchazečů o zaměstnání, neaktivních osob, osob pečujících o malé děti, včetně seniorů.

Prostupné zaměstnávání pod vedením MAS Šumperský venkov má za cíl připravit osoby ohrožené pracovním neúspěchem na trhu práce prostřednictvím praktického zaměstnání a vzdělávacích kurzů pro navazující úspěšnost při hledání nového zaměstnání. Ve spolupráci s Úřadem Práce v Šumperku se podařilo zaměstnat šest zájemců o práci. Tito zájemci jsou postupně zaučováni ve stavění velkokapacitních stanů a podia, a dále jim je přidělována práce dle poptávky - v letním období se jedná převážně o sekání trávy, malování sklepních prostor, terénní úpravy a drobné výkopové práce, přesazování stromů, sestavení dřevěného nábytku nebo natírání venkovních laviček.

BEC družstvo - Business and Employment Cooperative se zaměřuje na podporu rozvoje podnikání prostřednictvím odborných kurzů, mentoringu a testování podnikání. Podnikatelský program poskytuje účastníkům, kteří chtějí zahájit vlastní podnikání, veškeré potřebné náležitosti ke zpracování udržitelného podnikatelského plánu. Účastníci podnikatelského programu měli možnost vzdělávání v oblastech základů účetnictví, daně a odvody z podnikatelské činnosti, případně Lean Canvas - Úvod do podnikatelské činnosti, Podnikatelský plán „Krok za krokem“, Školení BOZP, Marketing aj.

 V rámci programu mohou účastníci absolvovat odborné kurzy k rozšíření znalostí v oboru rozvoje svého podnikání. Vybraným účastníkům, kteří touží po samostatně výdělečné činnosti a zatím neměli odvahu či možnost se do podnikání pustit, bude umožněna podpora pod záštitou podnikatelsko- zaměstnaneckého družstva. To znamená, že jako zaměstnanci družstva si budou moci vyzkoušet vlastní podnikání v reálném tržním prostředí s příspěvkem na mzdu po dobu 6 měsíců.

PONTIS Šumperk o.p.s. se věnuje komunitní práci a aktivizačním službám pro seniory. Zaměřují se zejména na poskytnutí podpory seniorům ve formě komplexního poradenství a aktivizací, a to jak individuální formou, tak formou setkávání v rámci aktivizačních programů. U seniorů je podpora psychických a fyzických schopností velmi důležitá k tomu, aby byly udržovány jejich stávající schopnosti a dovednosti a eliminovala se tak předčasná nutnost umístění seniorů do pobytových sociálních zařízení. Stejně tak jsou pro seniory důležitá hromadná setkávání za účelem omezení jejich izolace a sociálního vyloučení.

V rámci oblíbené aktivity „Cestovati do paměti“ byly se seniory z Dolních Studének zpracovávány slovní i písemné úkoly, slovní hrátky a poslechová a vizuální cvičení. Veškeré tyto činnosti byly zacíleny na posilování paměti a práci se vzpomínkami. Každé setkání bylo zaměřené na určité téma, přičemž obsah i náročnost činností byl přizpůsobován schopnostem a naladění dané seniorské skupiny.

RC Vikýrek, z.s. poskytuje podporu rodinám a snaží se o posilování rodinných vazeb. Činnost rodinného centra se zaměřuje na konání besed, přednášek a kurzů na podporu rodičovských kompetencí, dále se zabývá konzultační a poradenskou činností pro rodiny.

V nedávné době měli rodiče možnost se zúčastnit na Třemešku akce „Setkání rodičů dětí s ADHD“, kterým provázela terapeutka a koučka Mgr. Lucie Pösl. Toto setkání mělo za cíl více objasnit problematiku ADHD, ujasnit, jak se takové dítě s ADHD projevuje, a hlavně podpořit rodiče těchto dětí na jejich cestě společným sdílením zkušeností. Lektorka je taktéž maminka syna s tímto onemocněním, a proto ví, jak je důležité si předat si vzájemné zkušenosti s výchovou těchto dětí, rady, a především se navzájem podpořit.
Také minibeseda Dětská řeč s klinickou logopedkou a speciální pedagožkou Mgr., Bc. Monikou Petrovou rodiče menších dětí zaujala. Je možné se zúčastnit navazujících pravidelných logopedických poraden, které jsou nabízeny zdarma a slouží rodičům nejen k prvotní informaci, zda-li jejich dítě potřebuje pomoc logopeda, ale také k dalšímu posunu ve vývoji řeči jejich dítěte.

Projekt "Lepší život na šumperském venkovu" představuje důležitý krok směrem k podpoře
a rozvoji komunity a jednotlivců v regionu. Spolupráce s místními organizacemi a obcemi je klíčová pro úspěšnou realizaci projektu a dosažení jeho dlouhodobých cílů.

Informace o projektu jsou stále zveřejněny a aktualizovány na WEBOVÝCH STRÁNKÁCH realizátora projektu MAS Šumperský venkov a partnerů s finančním příspěvkem:

- http://www.sumperskyvenkov.cz/projekty/opz-lepsi-zivot-na-sumperskem-venkovu/ 

- https://bec-coop.wz.cz/project/lepsi-zivot/

- https://www.pontis.cz/projekty/lepsi-zivot-na-sumperskem-venkovu/

- http://www.vikyrek.cz/projekty.  

 

Autor: Bronislava Janíčková, MAS Šumperský venkov
Projekt: Lepší život na šumperském venkovu

Číslo projektu:
CZ.03.02.01/00/22_008/0000027

 

Web je zrealizován díky finanční podpoře z EU projektu reg. č. CZ.06.4.59/0.0/0.0/15_003/0008451.