Banner - MAS jako nástroj spolupráce obcí pro efektivní chod úřadůMístní akční skupina Šumperský venkov, z. s. aktivně spolupracuje na realizaci projektu "MAS jako nástroj spolupráce obcí pro efektivní chod úřadů", reg. č.

CZ.1.04/4.1.00/B6.00043.

Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

 

O projektu

Hlavním cílem tohoto systémového a nadregionálního projektu je posílit efektivitu a kvalitu chodu obcí v oblasti veřejné správy v samostatné i přenesené působnosti, a to prostřednictvím unikátní formy spolupráce obcí prohlubující roli MAS, a to v 5 prioritních oblastech (doprava a veřejná dopravní obslužnost; regionální školství; protipovodňová opatření a krizové řízení; odpadové hospodářství; agenda zaměstnanosti a boj s nezaměstnaností).

Schéma řešení spočívá ve fázích sběru dat a posilování klíčových kompetencí realizačního týmu, dále v nastartování systému kontinuálního vzdělávání a zapojování zástupců cílové skupiny projektu do rozvíjení konceptů spolupráce na bázi MAS a v přípravě odborných výstupů projektu. Druhá polovina realizace projektu si klade za cíl implementovat nově identifikované principy a závěry odborných studií zajišťovaných externím dodavatelem se záměrem nové etapy fungování spolupráce obcí v řešených územích zapojených MAS a při posílení efektivity výkonu veřejné správy v samostatné i přenesené působnosti.

 

Cílové skupiny

Cílovou skupinou projektu jsou politici územních samosprávných celků včetně volených zástupců územních samosprávných celků. Do projektu bude zapojeno minimálně 1 903 starostů obcí a menších měst, které územně spadají pod minimálně 69 MAS z deseti krajů České republiky. Reprezentanti cílové skupiny projektu budou kontinuálně vzděláváni a zapojováni do aktivit projektu, a to jak na úrovni jednotlivých MAS, tak rovněž centrálně. Předpokládá se podíl na přípravě a formulaci klíčového rámce Dodatku Strategie dané MAS a také formulace a schválení vize budoucího chodu MAS ve formě Paktu o spolupráci a partnerství. V jejich rámci se starostové přihlásí k naplňování cílů spolupráce obcí v souladu se zpracovanou metodikou. Pakt bude reprezentovat určitou deklaraci odpovědné budoucí role MAS jako diskusního fóra a prostředníka (platformy) spolupráce obcí. Obecně lze konstatovat, že zapojení starostové se dlouhodobě hlásí k principům spolupráce obcí v rámci MAS, neboť se v drtivé většině případů sami podíleli na jejich vzniku a jsou jejich dobrovolnými členy.

Přínosy kvalitního fungování MAS:

  • společné komunitní plánování v rámci dané MAS/kraje ČR
  • větší informovanost o dění i plánech v sousedních obcích (horizontální komunikace ve veřejné správě)
  • sdílení dobrých příkladů ve vykonávání jednotlivých agend, které má potenciál vést k nižší chybovosti na úřadech a tedy k větší spokojenosti občanů
  • zefektivnění činnosti jejich úřadů a šetření finančních prostředků např. i sdílením některých služeb

Hlavním motivačním faktorem zapojení cílové skupiny je příležitost pro posílení role MAS s ohledem na jejich stoupající význam v implementačních strukturách ESIF a především záměr prohloubit spolupráci obcí v daném rámci MAS s důrazem na efektivnější výkon veřejné správy.

 

Více informací o projektu

Místní akční plány (MAP I)

 

Web je zrealizován díky finanční podpoře z EU projektu reg. č. CZ.06.4.59/0.0/0.0/15_003/0008451.